یادداشتی از پروفسور علی کرمی/

توهین و تهدید منتقدین تراریخته شایسته دانشمندان ایرانی نیست

بنیانگذار انجمن بیوتکنولوژی ایران در یادداشتی از روش‌های نادرست مقابله با تراریخته ازسوی برخی دانشمندان گلایه کرد و برخورد سخیف همراه با توهین و ارعاب دیگر دانشمندان را در شأن و منزلت آنان ندانست.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش سازمان بسیج جامعه پزشکی، پروفسور علی کرمی، بنیانگذار انجمن بیوتکنولوژی ایران و رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی بسیج جامعه پزشکی، در یادداشتی نوشت: متاسفانه برخی از افراد به صورت افراطی، توسعه دهنده محصولات تراریخته یا همان محصولات دستکاری شده ژنتیکی در کشور هستند و با توجه به اینکه تعداد دانشمندان و اساتیدی که تراریخته را نقد می‌کنند روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند، مردم نیز با تماس‌های مکررخواهان اطلاعات بیشتر درباره محصولات تراریخته هستند و سوال اصلی آنها این است که کدام یک از محصولات کشاورزی تراریخته هستند.

 

اما متاسفانه برخی مسئولین به جای اینکه به این سوالات پاسخ دهند شروع به تهمت زدن، تهدید و اخراج اساتید می‌کنند و یادداشت‌هایی در این باره چاپ می‌شود که منطبق با هیچ‌یک از اصول اخلاقی در دین اسلام نیست.

 

چند روز پیش، مطلب بسیار مهمی در یکی از نشریات چاپ شده بود که طی تماس با سردبیر نشریه، دستور لغو آن داده شد؛ به گفته سردبیر، این مطلب سهوا و به اشتباه چاپ شده بود، درنتیجه از بنده خواسته شد که جوابیه‌ای برای آن بنویسم؛ لذا بنده جوابیه‌ای در این‌باره تنظیم کردم و در نامه نوشتم "عزیزان من شما مسلمان و عضو کشور ایران که اهل ادب و احترام و انصاف است، هستید؛ لطفا از ابزارهای بسیار مخرب استفاده نکنید."

 

نوشتن این مطلب باعث تغییر موضع و رفتار بسیاری از دانشمندانی شد که از ادبیات بسیار زشت، تخریبی و توهین آمیز و از روش‌های تهدید و ارعاب استفاده می‌کردند که مختص دشمنان بی‌اخلاق ما است و در شأن یک دانشمند نیست و نباید با این ادبیات، تمام مسائل شخصی و اجتماعی یک منتقد زیر سوال برود زیرا در اسلام به موضوع حفظ آبروی افراد بسیار تاکیده شده است.

 

این ادبیات سخیف از سوی یکسری افراد خاص و شناخته شده که طی سال‌ها به مردم دروغ گفته‌اند و تراریخته را به عنوان یک راه حل برای تمام مشکلات کشاورزی می‌دانند شنیده شده است؛ درصورتی‌که اصلا اینگونه نیست و تنها بزرگ نمایی، سیاه نمایی و اغراق درخصوص تراریخته وجود دارد.

 

این در حالی است که روزبه‌روز به تعداد منتقدین تراریخته، افزوده می‌شود؛ همچنین برخی از کشورها کشت مجاز تراریخته را ممنوع کرده‌اند و حال به سمت منع واردات پیش رفته‌اند و این نشان دهنده این است که نگرانی‌هایی وجود دارد لذا با ادبیات زشت تهدید و توهین نمی‌توان واقعیت‌ها را عوض کرد.

 

تمام مشکلات اقتصادی و فرهنگی و ... که در کشور وجود دارد ریشه آن در بی‌اخلاقی است درحالی که این انقلاب برای رسیدن به منافع شخصی، انجام نشده است که یکسری به دنبال منافع شخصی خود بروند و مردم و دانشمندان را با توهین و بی‌ادبی تحت فشار بگذارند؛ این مسائل واقعا در شان جمهوری اسلامی ایران نیست.

 

اگر دانشمندی این گونه رفتار کند دیگر شایسته جایگاه دانشمندی نیست، دانشمند کسی است که رفتار و ادبش زبانزد باشد و توهین و بی‌ادبی نکند؛ دانشمند آن است که هرچه بیشتر بداند، بیشتر سرش را پایین بیاورد.

 

من تنها از مسئولان می‌خواهم صادقانه و شفاف در مورد تراریخته‌ها به مردم توضیح دهند و صورت مسئله را پاک نکنند؛ همانطور که سیگار سرطان‌زا بوده اما در بازار موجود است و اگر فردی استفاده کند خود مقصر است؛ بنابراین به شعور مردم احترام بگذارید و روی محصولات تراریخته نیز تنها یک برچسب بزنید که نشان دهنده تراریخته بودن آن باشد و قدرت انتخاب را به مردم بدهید تا خود انتخاب کنند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.